Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ kamienie milowe w rozwoju dziecka
Kamienie milowe w rozwoju dziecka to określone umiejętności zdobywane w przewidywalnej kolejności w określonym czasie, ukazujące interakcje rozwijającego się układu nerwowego dziecka ze środowiskiem. Kamienie milowe służą też ukazaniu nieprawidłowości w rozwoju dziecka tj. autyzm czy niepełnosprawność intelektualna, dzięki czemu można je wcześnie rozpoznać i skuteczniej leczyć. Kamienie milowe obejmują obszary poznawcze dziecka, społeczno-emocjonalne, umiejętność samoobsługi i zdolność komunikowania się.
Noworodek
Uwaga noworodka skupia się na twarzy, głosie i dotyku. Obraca główką, próbuje ją podnieść. Ma silny odruch ssania i szukania, zwraca się w stronę dźwięku. Uśmiecha się i odpowiada na uśmiech rodzica.
3 miesiące
Zaczyna chwytać i utrzymywać w rączkach przedmioty. Gdy się go położy na brzuchu unosi głowę i klatkę piersiową, umie się przekręcić, wydaje dźwięki. Zaczyna wyrażać emocje, uspakaja się gdy się go bierze na ręce lub do niego mówi, wyraża smutek, radość, niepokój.
6 miesięcy
Podciąga się do siedzenia. Zwraca uwagę na osobę, która do niego mówi, interesuje się innymi osobami, zwłaszcza dziećmi, pojawia się u niego empatia. Zaczyna pełzać na brzuchu.
9 miesięcy
Zaczyna chodzić na czworaka, nie chce leżeć, od razu siada. Podtrzymując się np. mebli od razu wstaje, powoli trzymając się, przesuwa się wzdłuż mebli głównie w bok, początki chodzenia. Pojawia się lęk przed obcymi i niepokój związany z rozłąką. Pojawia się świadomość trwałości obiektu, coś istnieje nawet, gdy tego nie widzi, znany przedmiot lub osoba pojawiają się ponownie. Dziecko zapamiętuje je, zaczyna pracować pamięć i wyobraźnia.
12 miesięcy
Dziecko podejmuje próby samodzielnego wstawania bez przytrzymywania się mebli. Odczuwa radość z możliwości samodzielnego przemieszczania się i poznawania nowych terenów. Pojawiają się pierwsze słowa, umie również komunikować się gestami.
Pierwszy rok w życiu dziecka to czas niezwykle intensywnego rozwoju. Maluch czyni tak wielkie postępy, że czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jest już na tym etapie rozwoju. Jednak gdy zaczyna nas niepokoić, że dany etap trwa zbyt długo i przekracza o kilka miesięcy wyznaczony w kamieniach milowych okres to należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza pediatry, który fachowo stwierdzi czy rozwój jest prawidłowy. Jednak nie należy również przesadzać i panikować gdy dziecko przechodzi podane etapy trochę wolniej. Każdy maluch jest inny i ma prawo do własnego tempa rozwoju, nie powinno się więc go poganiać i wymagać żeby pod każdym względem rozwijało się podręcznikowo.
Jak rozwijały się Wasze maluchy? Czy według wzoru kamieni milowych przypisanych na kolejne miesiące życia dziecka czy może zupełnie inaczej? Pamiętacie kiedy zaczęły raczkować, chodzić, mówić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.05.05 16:02
O tak! Pierwszy rok to ogromny postęp w rozwoju dziecka! Nigdy już w dalszym swoim życiu człowiek tak szybko się nie rozwija..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.